A gyógynövények jótékony hatásai prosztatagyulladás esetén

Ahhoz, hogy a gyógynövények jótékony hatását megértsük, szükségünk van egy átfogó képre a prosztatáról, annak feladatairól és a gyulladás tüneteiről.

Mi a prosztata feladata?

A prosztata vagy dülmirigy a férfi belső nemi szervekhez tartozó nemi mirigy, amely a nemi aktus során jut fontos szerephez. A húgyhólyag alatt helyezkedik el, az abból kiinduló húgycsövet körülvéve. A húgycsőnek ez a szakasza különösen kritikus helyzetű, mivel áthalad a prosztatán, így a prosztataállomány jó- vagy rosszindulatú megnagyobbodása esetén is összenyomódik, ami vizelési nehézséget, hólyaggyulladást vagy teljes vizelési képtelenséget idézhet elő.

A prosztata megnagyobbodás és -gyulladás tünetei:

A nehéz, fájdalmas, égő és/vagy gyakori vizeletürítés, amely súlyosabbra is fordulhat, gyulladás esetén e tünetek mellé még láz is társulhat. A rosszindulatú prosztata daganat kezdeti stádiumában nincsenek jellemző tünetek, ezért is fontos az egészségmegőrzés és különösen 40 év feletti férfiak esetében, hogy akkor is részt vegyenek az évenkénti prosztata szűrésen, ha tünetmentesek.

Prosztata Betegségek megelőzése gyógynövényekkel:

A bükki füvesember, Szabó Gyuri bácsi, aki a közelmúltban távozott el a földi életből, 40 éves kortól ajánlja férfiaknak, hogy havonta egyszer-kétszer kisvirágú füzike teát igyanak, és ahogy idősödnek, úgy egyre rendszeresebben fogyasszák. „60 éves korra már el kellene érni, hogy hetente háromszor igyunk ebből a gyógynövényből készült gyógyteát, ez a legfontosabb, amit a férfiak a prosztatánk egészségéért megtehetnek” – hangsúlyozza Szabó Gyuri bácsi.

Azért, mert a kisvirágú füzike az egyik legjobb, férfi bajokra alkalmazott gyógynövény, amellyel a népgyógyászat már évszázadok óta kezel prosztata- és impotencia gondokat, míg a csalán a szervezet tisztításáért felel. A Kamillás teakeverékben használt gyógynövények pedig gyulladáscsökkentő hatásúak.

Kisvirágú füzike (Epilobium parviflorum Schreber):

Igen elterjedt és közkedvelt gyógynövényünk a prosztata panaszok megelőzésére, a prosztata egészségének fenntartására. Negyven éves kor fölött minden férfinak el kellene fogyasztania napi egy csésze kisvirágú füzikéből készült teát, de természetesen fiatalabb férfiak is alkalmazhatják. A prosztata panaszok esetén csökkenti az éjszakai vizelések számát, így nyugodttá teszi az éjszakát. Segíti a vizeletkiválasztást, a vizelet mennyiségének növelését. Mellékhatása nem ismert.

Cickafark virág (Achillea collina):

A dülmirigy megnagyobbodása és gyulladása esetén is hatásos segítség. A prosztatanagyobbodásnál hormonszerű anyagai jelentenek segítséget, emellett az egyik legjobb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk is.

Zsálya (Salvia officinalis L.), Szurokfű (Origanum vulgare L):

E fűszernövények szintén segítenek a prosztatapanaszok megelőzésében, illetve kúrájában, gyulladáscsökkentő hatásúak is.

Természetesen teát is készíthetünk ezekből, de a fűszernövények alkalmazása azok számára is megfelelő lehet, akik idegenkednek a teaivástól, hiszen az ételek fűszerezésére is használhatóak. Ízesíthetőek velük a legkülönfélébb ételek (főként a mediterrán konyha ételei), vagy kerülhetnek akár szendvicskrémbe, salátaöntetbe, de sültekhez vagy köretekbe is használhatjuk. Célszerű minél nagyobb mennyiséget frissen fogyasztani ezekből. Figyeljünk rá, hogy friss vagy szárított formában is inkább a főzés végefelé adjuk az ételekhez, hogy ne főzzük ki belőlük a „lelket” is.

Fűrész Pálma (Serenoa Repens):

A fűrészpálma jóindulatú prosztatadaganat esetén ajánlott, azzal a feltétellel, hogy a daganat még nem igényel sebészi beavatkozást. A kivonatnak más gyógyszerekkel együtt nincs ellenjavallata. Kimutatták, hogy a fűrészpálmatermés kivonata jótékony hatású a prosztatára és a működését szabályozó mechanizmusokra. Ezenkívül gyulladáscsökkentő és vízhajtó, ily módon megkönnyíti a vizeletelválasztást és elősegíti a víz kiürítését is. A fűrészpálma az előírt adagolásban nem mérgező.

Maca gyökér (Lepidium Meyenii):

A maca gyökér segíthet csökkenteni a prosztata méretét. A kutatók szerint ennek oka, hogy a maca hatással van a prosztata androgénreceptorjaira, és megakadályozza a hormonok megkötését, ami a prosztata megnagyobbodásához vezet. A maca gyökér aminosavakban gazdag, mintegy 20 aminosavat tartalmaznak, amelyeket közül 8 esszenciális aminosav.

Bodzavirág (Sambucus nigra L.):

Vízhajtó hatása révén a vesét, a húgyhólyagot és a húgyutakat átmossa. Vesehomok képződés, vesekő kialakulásának megelőzésre is javallott. Tea: 1-3 kávéskanálnyi szárított virágzatból forrázattal készítünk teát, tehát felöntjük 1 csészényi, forrásban lévő vízzel. 5-10 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Napi 3-5 csészével fogyasztunk el.

Vadgesztenye (Aesculus L.):

Több gyógynövénynél tapasztaltak jótékony hatást a prosztatagyulladás kezelésében. Ezen növények gyulladáscsökkentők, alfa-receptor-blokkolók, 5-alfa-receptor gátlók és izomlazító, fájdalomcsillapító hatással bírnak. A gyógynövényekben lévő hatóanyagok komplexek és hatásukat lassan fejtik ki. Ezért alkalmazása hosszabb legalább 3 hónap időtartamig javasolt. Étkezést, ivást legalább 30 perccel megelőzően, vagy 30 perccel utána a nyelv alá csepegtetve, hígítás nélkül, napi 2-szeri alkalommal, lehetőleg reggel vagy este kell bevenni. Kúra szerűen alkalmazzuk. A kúra időtartama általában 4-6 hétig tart, de minimum 4 hétig szedjük folyamatosan! Makacs problémáknál szükséges megismételni a kúrát, 1 hét szünet közbeiktatásával.

Vadrózsa:

Serkenti a mellékvese működését, vesekő, vesehomok esetén kiváló vízhajtó is, ezen kívül epe és máj működés zavarainál is fogyaszthatjuk! Csökkenti a koleszterinszintet, rendszeres fogyasztása egyensúlyban tartja a pajzsmirigyet és pótolja a szervezet számára szükséges jód mennyiségét, mivel természetes formában tartalmaz jódot.

Szúrós Csodabogyó:

A népi gyógyászatban a szúrós csodabogyót vizelethajtóként, illetve hashajtóként alkalmazták.

Összegezve:

A legtöbb gyógynövény gyulladáscsökkentő hatással tud könnyíteni a prosztataproblémákon. A gyógynövények és azoknak fogyasztása nem helyettesíti a szakszerű orvosi ellátást, így ezeket szakorvossal egyeztetve az esetleges gyógyszeres kezelés mellé ajánlott szedni. Illetve a prosztataproblémák megelőzésére.

Próbáld ki most táplálékkiegészítőinket!