Ha táplálkozásunk változatos és kiegyensúlyozott, adalékanyag-mentes, sok friss gyümölcsöt és zöldséget, ezenkívül tejtermékeket, olajos magvakat, aszalt gyümölcsöket és tojást is tartalmaz — általában az egészségünkön is meglátszik. A kollagénnek, amely a bőr rugalmasságának fő erőhulladéka, nagy szerepe van az egészségben; de ha nem megfelelően táplálkozzuk az idegeket ellátó szerveket vagy a nyirokrendszerben fejlődik eltérés. A kollagénekről majd egy későbbi cikkünkben részletesebben olvashat.
Két különböző kategóriára bontjuk a vitaminokat
Az egyik kiemelten fontos vitaminunk a B vitamin, vízben oldódik. Mivel a B1-, B2- és B6-vitaminok együttesen például nagymértékben hozzájárulnak az egészséges vérkeringéshez, segítik az idegrendszer működését és a hormonháztartás jó működését, továbbá gyorsítanak a sejtek szaporodását, jó hatásúak lehetnek a depresszió ellen is. További vízben oldódó vitaminok közé sorolhatók például a C-vitamin, a folsav és a biotin. A zsírban oldódó vitaminok közül fontosak a D-, K-, E- és az A-vitaminok.
A legfontosabb vitaminok
A-vitamin és Béta-karotin
Az A-vitamin és a Béta-karotin fontos szerepet játszik a hámsejtek osztódásában, növekedésében, megújulásában, így érthető módon a sebgyógyulásban is. Antioxidáns tulajdonságú. Elengedhetetlen a megfelelő látáshoz, a leégett bőr regenerálódásához is.
Az A-vitamin hiánya összefüggést mutat az ilyen tünetekkel, mint például a rossz ízérzékelés, a szürkületi vakság és a töredezett haj és köröm. Hiányától, a haj száraz lesz, a bőr ráncosabbá válik, hajlamosabb lesz a különböző kórokozók által okozott betegségekre.
A hiányállapot megszüntetésére ajánlott az A- vitaminokban gazdag ételek fogyasztása (tojássárgája, a sütőtök, a sárgarépa, a máj és a tengeri halak.). Léteznek továbbá A-vitamin étrend-kiegészítők is, melyeket naponta 6-8 szem kapszulával ajánlott fogyasztani.
Az A-vitamin szedésének alapvető feltétele a megfelelő étkezés. Ha valaki az A-vitaminból nagy mennyiségben tartalmazó tablettákat indokolatlanul hosszú ideig szed vagy egyszerre sokat vesz be belőlük, könnyen túladagolás léphet fel! Ennek tünetei lehetnek a hajhullás, viszketés, hámlás, étvágycsökkenés, fejfájás, hányás, májkárosodás.
B-vitaminok
A B-vitaminok szükségesek a normál és egészséges bőrfunkciók szabályozásához. A B-vitaminok jót tesznek a hajhagymáknak, mivel csökkentik a hajhullást és segítik az egyébként is értékes fehérjék termelését. Ezen kívül védenek a korpásodástól, valamint növelik bőrünk ellenállóképességét.
A vitaminok és a nyomelemek az emberi szervezet fontos tápanyagai, amelyeknek bizonyos mennyiségben a megfelelő szinten kell lenniük a biológiai funkciók szabályozásához. A B2-vitamin hiánya ritka, mivel sok élelmiszerben megtalálható. Fő forrása burgonya, spenót, tejtermékek, aszalt gyümölcsök és gomba. A B5-vitamin hiánya is szintén nagyon ritka, mert sok van belőle belsőségekben, hüvelyesekben és brokkoliban. A B6-vitamin fő forrásai a banán, avokádó, tojás és máj.
A Biotin hozzájárul a haj és a körmök egészséges növekedéséhez. A hiánya hasonló tünetekkel járhat, mint a nem megfelelő bélflóra (bélhurut, bélfekély) és a szervezet elhízásának előidézése (felesleges kilók). A magas koleszterinszint (LDL-koleszterin) viszont ismert vesebetegeknél a betegség forrása lehet.
A Folsav rendkívül fontos a szervezet számára, hiszen részt vesz a vörösvértestek képződésében és lassítja a haj őszülését is. Terhesség alatt különösen fontos a megfelelő mennyiségű bevitel, hogy megelőzzük az embrió velőcsőzáródási rendellenességeit. A folsav megtalálható a májban, élesztőben, olajos magvakban és zöld növényekben is. Ha valaki gyermeket vár vagy tervezi a terhességet, feltétlenül szedjen folsavat tartalmazó tablettát!
A Folsav, a B-vitaminok családjába tartozó szerves anyag, melynek fontos szerepe van a vörösvértestek képződésében. Terhesség alatt különösen fontos a megfelelő mennyiségű bevitel, hogy megelőzzük az embrió velőcsőzáródási rendellenességeit. A folsav megtalálható a májban, élesztőben, olajos magvakban, zöld növényekben.
A niacin hiánya a bőrben is jelentkezhet: feldagadása, hámlása és kiszáradása. A niacint fel lehet fedezni gyümölcsökben és gabonafélékben (gabona, pirított rizs), de ezek felszívódását a betegség meggátolja, így ezekből az élelmiszerekből csak kevesebb fogyasztható.
A C- és az E- vitamin
A C-vitamin egy antioxidáns, amely részt vesz a fertőzések elleni küzdelemben is. A C-vitamin segíti a bőrben megtelepedő pattanások, foltok és pigmentfoltok enyhítését. Segíti a vas bélből való felszívódását, a sebgyógyulást, valamint lassítja a bőr öregedési folyamatait. A szájban való fogyasztás alapvetően nem jár mellékhatással, de csupán ismétlődően történő használata tartós állapotot, (pl. belső szervek gyulladásai stb.) rákot okozhat!
C-vitamin hiánya könnyen kialakulhat akár dohányosok, akár hypofizális tumoros betegek esetében. Mivel a szervezetünkből naponta kiürül, nem raktározódik, ezért juttassuk be minden nap friss gyümölcsökben gazdag C-vitaminban gazdag citrusfélék – kivi, csipkebogyó , friss zöldségek (saláta, paradicsom) és zöldségek (paprika) formájában.
A többi vitaminhoz hasonlóan az E-vitamin is ellenállóbbá, véd a daganatos betegségekkel szemben, és őrzi ereink egészségét. Ezen kívül lassítja a bőr öregedési folyamatait, puhává teszi azt, segít az apró bőrhibák eltüntetésében, és véd a nap káros sugarai ellen is. Hölgyeim! Az E- vitamin segít a túlsúly elleni küzdelemben is!